sobota, 3 listopada 2012

Polska oczami Azji

Zapewne wiele z was odwiedzających tego bloga wie bardzo dużo o Azji i jej kulturze, ale czy kiedyś zastanawialiście się ile Azjaci wiedzą na temat Polski? Po rozmowie z wieloma ludźmi z różnych zakątków Azji , dowiedźiałyśmy się nieco o tym jak Azjaci patrzą na nasz kraj.


1.Gdzie leży Polska

Tu raczej nie było problemów. Większość osób w Azji wie ,że Polska znajduje się w Europie , ale tylko kilku potrafiło dokładnie opisać jej położenie. Dla nas to jest wręcz oczywiste ,że Polska znajduje się w środkowej Europie i sąsiaduje z Niemcami , lecz niektórzy mogą pójść za daleko w historię i myśleć ,że Polska to część Niemiec.

2.Co wiedzą o Polsce i Polakach?

Jakby można było się spodziewać , przeciętny Azjata nie wie wiele na temat Polski , ale znajdą się też tacy , którzy o naszym kraju będą mogli powiedzieć coś więcej. Tak jak w przypadku mnóstwa innych osób na świecie , najwięcej można powiedzieć kiedy zna się historię kraju. Z naszej analizy wynika ,że w wiele osób pamięta o I i II wojnie światowej , a ci bardziej obeznani wiedzą też o rozbiorach Polski i jakie kraje brały w tym udział. Nie tylko historia jest jedyną rzecza którą możemy się pochwalić , nasz kraj jest znany w Azji dzięki wspaniałym osobom takim jak Maria Skłodowska Curie czy Fryderyk Chopin. Jednak chyba najwięcej Azjatów dowiedziało się o Polsce po tragedii w Smoleńsku.

3.Polskie stereotypy?

W Polsce na temat naszego kraju mamy mnóstwo stereotypów , ale czy są one popularne także w Azji?  Więc odpowiedź brzmi NIE! Na szczęście Azjaci nie patrzą na nas tak jak nie raz my sami , ale uważają tak jak niektórzy z nas ,że w Polsce mamy bardzo piękne kobiety ;)  , lecz myślą też ,że mężczyźni tu u nas urodą nie grzeszą...Można się też spotkać z twierdzeniem ,że w Polsce nie znajdziesz Azjaty ponieważ wszyscy są biali. Azjaci uważają nas też za wielkich patriotów.


4.Czy chcą przyjechać do Polski?

Czy Azjaci mają w swoim otoczeniu jakichś Polaków? Większość z nas kontaktuje się z naszymi kolegami z Azji przez internet i jest to dominująy sposób komunikacji. Coraz więcej Polaków wyjeżdża do Korei , Japonii , Chin , więc przewidujemy bliższy kontakt pomiędzy Polakami i Azjatami , ale  na dzień dzisiejszy wszyscy komunikują się droga internetu , i nie można powiedzieć o tym złego słowa. Każda przez nas pytana osoba z chęcią chciałaby odwiedzić Polskę , wszystkim tego serdecznie życzymy , a my mamy nadzieję ,że po wizycie w naszym kraju Azjaci będą mogli rozmawiać o Polsce w samych superlatywach :)


Z naszego dzisiejszego wpisu można wywnioskować, że Polska nie jest popularna w Azji. Polacy zachwycają się pięknem Azji, interesują się kulturą i wszystkim co z nią związane. Może kiedyś Azja będzie również zachwycona Polską i jej kulturą? Mamy taką nadzieję:)


                                                                                                        Panda Zoey
                                                                                                               

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz